воскресенье, 9 декабря 2018 г.

Основні властивості деревини

Основними властивостями деревини є вологість, гігроскопічність,
водопроникнення, усихання і набухання, щільність, об’ємна маса, теплопровідність, корозійна стійкість, механічна міцність й ін.

Вочогість (W) впливає на властивості деревини. Вона визначається у відсотках до маси сухої деревини і обчислюється за формулою:


де m — маса вологого зразка при даній вологості в г;

m0 — маса зразка в абсолютно сухому стані в г.

Вологість деревини може бути капілярна (в порожнині клітин і міжклітинному просторі) і гігроскопічною (в стінках клітин). Вологість свіжозрубаної деревини 35-40%, повітряно-сухої – 15-20%. кімнатно-сухої – 8-13% і мокрої – 100%.

Умовно нормальна вологість деревини, при якій досліджують її фізнко-механічні властивості, дорівнює 12%. Деревина дуже гігроскопічна, тому вологість її залежить від відносної вологості повітря. Гігроскопічність впливає на зміну щільності, об’ємної маси, теплопровідності і міцності деревини, що призводить до зміни розмірів дерев’яних конструкцій у процесі їх експлуатації в будівлях і спорудах. Для зниження гігроскопічності поверхню деревини покривають лаками і фарбами, піддають хімічній і термічній обробці.

Водопроникнення деревини визначається щільністю води, яка профільтрувалась через поверхню зразка за встановлений термін (г/см2), і залежить від породи деревини, її вихідної вологості, характеру й інше. В процесі випарювання гігроскопічної вологи зменшуються лінійні й об’ємні розміри деревини.

Ступінь об’ємної усушкиУ0 визначається за формулою:




де V1 і V2 – об’єм зразків до і після висихання см3

Показник усушки визначається коефіцієнтом об'г.мної усушки Ко, який характеризує об'ємну усушку деревини на 1% випарю­вання гігроскопічної вологи:

де W– вологість зразка, %.

Щільність деревини залежно від породи дерева змінюється від 1,49 до 1,57 г/см3. Об’ємна маса залежить від вологості і породи деревини. При нормальній вологості об’ємна маса хвойних порід у середньому 600 кг/м3, листяних – від 520 (липа, вільха), до 750 кг/м3 (у дуба). Деревина відзначається низькою теплопровідністю. Коефіцієнт теплопровідності вздовж волокна в 2 пази більший коефіцієнта теплопровідності впоперек волокна.

Деревина стійка до дії органічних кислот, розчинів лугів, солей. Але розчини мінеральних кислот, особливо азотної, а також морська вода руйнують деревину. Деревина хвойних порід більш стійка до дії агресивного середовища, ніж листяних

Температура спалаху деревини 250-300°С, температура обвуглювання 120-150°С. Міцність на стискування, розтягування та згинання залежить від напрямку волокна, збільшується з підвищенням щільності і зменшується з підвищенням вологості.

На властивості деревини значно впливають природні вади, викликані порушеннями нормальної будови і зовнішньої форми стовбура, різними ушкодженнями і хворобами. Вадами деревини є сучкуватість, хвилясте розміщення волокна кривизна, тріщини, цвіль, червоточини й інше.

Комментариев нет:

Отправить комментарий